Szanowne Koleżanki i Koledzy,
w związku z wyborami do Zarządu naszego Oddziału Terenowego w Katowicach, które odbędą się on-line, 8 maja 2025 r., 19:30 (I termin), 19:45 (II termin).
Zgłosiło się kilku kandydatów do sprawowania funkcji w Zarządzie.
Tu w kolejności alfabetycznej:
- Damian Brodacki
- Marcin Bujnowicz
- Ewa Kałuża
- Maria Marquardt
- Katarzyna Sarnicka
Damian Brodacki
W odpowiedzi na informację dotyczącą powołania nowego zarządu zgłaszam swoją kandydaturę do składu Zarządu Oddziału PTP w Katowicach.
Ze względu na niski staż członkostwa w PTP moja kandydatura ma charakter uzupełniający, rezerwowy (…).
W sytuacji wystarczającej liczby kandydatów o większym stażu zawodowym oraz członkowskim jak i wyższych kompetencjach, by sprawować funkcje zarządu – moja kandydatura nie musi być brana pod uwagę (…).
Nazywam się Damian Brodacki, tytuł magistra psychologii uzyskałem w 2022 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Pracę magisterską oparłem o temat: ,,Ciemnej Triady oraz potrzeby poczucia władzy i taktyk wpływu w bliskich związkach” – co jest związane z moim obszarem zainteresowań.
Aktualnie poszerzam wiedzę i kompetencje poprzez podjęcie nauki na dwóch kierunkach studiów podyplomowych z zakresu mediacji oraz specjalisty ds. szkoleń.
W przyszłości planuję rozpoczęcie szkoły psychoterapii.
Zawód, a może bardziej, powołanie traktuje jako ideę, a nie tylko i wyłącznie jako pracę.
Zainteresowanie psychologią towarzyszy mi od najmłodszych lat, już wtedy zacząłem zgłębiać tajniki ludzkiej psychiki oraz procesów międzyludzkich i kontynuuje to po dzień dzisiejszy.
Aktualną praktykę zawodową wiążę z psychologią rozwojową na każdym etapie życia człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży. Zajmuje się również praktyką prywatną w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym udzielając konsultacji indywidualnych oraz prowadząc zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży.
Zawodowo jako psycholog pomagam również w rozwoju dzieci i młodzieży w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej. Czerpie. Satysfakcję z działalności filantropijnej udzielając nieodpłatnych konsultacji dla osób w kryzysie. Działalność ta pokrywa się z formą pełnionej funkcji członka zarządu.
Moja kandydatura do Zarządu jest oparta o doświadczenia życiowe na pozycji lidera.
Podczas mojej edukacji pełniłem funkcję przewodniczącego szkół, lidera powiatowej grupy PaT (profilaktyka a Ty), w okresie studiów pracowałem w branży finansowej w departamencie relacji inwestorskich oraz pełniłem obowiązki asystenta, a następnie zastępcy dyrektora oddziału.
Zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko Członka Zarządu.
Z wyrazami szacunku,
Damian Brodacki
Marcin Bujnowicz
Choć piszę niemal na ostatnią chwilę – jak to mówią: „ostatni będą pierwszymi” – przesyłam z zaangażowaniem zgłoszenie mojej kandydatury do Zarządu OT PTP w Katowicach.
Na wstępie się przedstawię (…):
Marcin Bujnowicz – psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, na co dzień pracujący jako psycholog szkolny w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach oraz psycholog-diagnosta w Instytucie Diagnozy Terapii i Rozwoju „Triada” przy Fundacji Ziarno Talentu.
Mam wieloletnie doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu działań edukacyjnych, profilaktycznych i wspierających zdrowie psychiczne.
Jestem zaangażowany w pracę w organizacjach pozarządowych, z bogatym
doświadczeniem w zarządzaniu projektami, współpracy z instytucjami publicznymi oraz animowaniu środowisk lokalnych.
Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, z dużą motywacją do pracy na rzecz środowiska psychologicznego w regionie.
Zdecydowałem się odpowiedzieć na apel ustępującego Zarządu, ponieważ zależy mi na kontynuacji działań i utrzymaniu ciągłości pracy Oddziału.
Uważam, że warto mieć swój silny, dobrze funkcjonujący Oddział – a zwłaszcza teraz, kiedy środowisko psychologiczne stoi przed zmianami legislacyjnymi i organizacyjnymi.
Wierzę, że współpraca w ramach Zarządu może być nie tylko odpowiedzialnością, ale również źródłem inspiracji i wspólnej siły.
Jestem psychologiem, członkiem zwyczajnym PTP, regularnie opłacającym
składki, aktywnie zaangażowanym w życie środowiska psychologicznego. Szczególnie bliskie są mi działania na rzecz integracji, rozwoju i widoczności katowickiego oddziału Towarzystwa.
Mam wieloletnie doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych – zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim – w tym w zarządzaniu projektami, koordynacji działań zespołów, organizacji wydarzeń edukacyjnych i promocji zdrowia psychicznego.
Chętnie włączę się w prace Zarządu, oferując wsparcie merytoryczne, organizacyjne i komunikacyjne.
Interesuje mnie szczególnie współtworzenie oferty szkoleń i wykładów, a także rozwijanie współpracy między środowiskami psychologicznymi i
edukacyjnymi w regionie. Cenię rzetelną pracę zespołową, ale nie boję się również brać odpowiedzialności i działać samodzielnie, kiedy sytuacja tego wymaga.
Nie mam sprecyzowanych oczekiwań co do funkcji – chciałbym po prostu
dzielić się moim doświadczeniem tam, gdzie może ono najlepiej posłużyć członkom Oddziału i bieżącym potrzebom Zarządu.
Zależy mi na tym, aby Katowicki Oddział PTP był nie tylko jednym z największych, ale również jednym z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych, dlatego z zaangażowaniem deklaruję gotowość do pracy wolontaryjnej w jego strukturach.
Ewa Kałuża
Psycholog w drodze do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Tytuł magistra psychologii uzyskała w 2003 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Ukończyła 5-letni całościowy Akredytowany Kurs Psychoterapii w podejściu integracyjnym: systemowo-ericksonowskim w Katowickim Instytucie Psychoterapii.
Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w stowarzyszeniu działającym na rzecz ofiar przemocy i przymuszonej prostytucji, a następnie jako psycholog szkolny oraz prowadząc konsultacje i psychoterapię w ramach prywatnego gabinetu.
Jest realizatorką programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”.
Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach z zakresu psychoterapii. Stale się uczy i rozwija w tej dziedzinie, gdyż psychoterapia to jej pasja.
Maria Marquardt
Jestem psychologiem, certyfikowanym psychoterapeutą i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Od wielu lat aktywnie działam w Polskim Towarzystwie Psychologicznym w Oddziale i w Sekcji Psychoterapii.
Jestem żywo zainteresowana rozwojem Oddziału i chętnie się włączę w jego prace jako członek zarządu.
Maria Marquardt
Katowicki Instytut Psychoterapii
Katarzyna Sarnicka
Katarzyna Sarnicka pochodzi z Rybnika, sprawy psychologów woj. śląskiego zawszebyły jej bliskie.
Ukończyła studia na kierunku psychologia Uniwersytetu Śląskiego uzyskując tytuł mgr psychologii.
Ma tytuł specjalisty psychologii klinicznej – ukończyła specjalizację w dziedzinie psychologii klinicznej, a także całościowe, czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne przy Klinice Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dr. Piotra Drozdowskiego.
Od ponad 25 lat łączy praktykę kliniczną z psychoterapią w ochronie zdrowia, w ramach pracy w szpitalach psychiatrycznych w Rybniku i Toszku, a także w Poradniach Zdrowia Psychicznego i aktualnie w Centrum Zdrowia Psychicznego – powiat gliwicki.
Opiniuje jako biegły psycholog w sprawach karnych i cywilnych, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie pracy na oddziałach psychiatrii sądowej oraz jako psycholog kliniczny na oddziałach psychiatrycznych, somatycznych, w tym internistycznym, neurologii, pediatrii, geriatrii.
Ma doświadczenie praktyczne z zakresie orzecznictwa osób niepełnosprawnych, a także udzielania im całościowego wsparcia. Ponadto udzielała wsparcia w ramach interwencji kryzysowej.
Od wielu lat jest także członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W latach
2018-2022 była we władzach PTP jako członkini Głównej Komisji Rewizyjnej PTP,
współpracowała ściśle z poprzednią przewodniczącą PTP Katarzyną Orlak na rzecz poprawy sytuacji w Towarzystwie.
Katarzyna Sarnicka jest społeczną aktywistką działająca na rzecz uregulowania zawodu psychologa, a także poprawy sytuacji psychologów w Polsce w zakresie wynagrodzeń i warunków pracy.
W 2016 r. zaczęła intensywnie współpracować z łódzkimi strukturami zawodowymi psychologów.
Dzięki zrzeszeniu różnych związków lokalnych z całej Polski 15 października 2016 r. powstał pierwszy w Polsce Ogólnopolski Związek Zawodowy
Psychologów, we współtworzeniu którego brała od początku czynny udział.
Celem jej pracy związkowej, najpierw w lokalnych strukturach, a następnie na szczeblu ogólnokrajowym była i jest nadal poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy psychologów, a także walka o godne wynagrodzenie psychologów.
Zawsze w swojej pracy związkowej i zawodowej szczególny nacisk kładła na uczciwe standardy wykonywania pracy z poszanowaniem specyfiki wykonywania pracy psychologa, takie jak m.in. zapewnienie prywatności i tajemnicy zawodowej podczas rozmów z pacjentami, zapewnienie oryginalnych testów czy odpowiednich metod pracy.
Dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy i higieny pracy psychologa oraz o przestrzeganie praworządności w stosunkach pracy – to jej codzienna praca.
Zarówno w pracy psychologa w szpitalu, jak i na oddziałach psychiatrii sądowej stara się przekazywać i promować wiedzę o zasadach zdrowia psychicznego, zarówno pracownikom, jak i pacjentom.
Od 2021 roku pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
W tym czasie intensywnie zabiegała o stworzenie nowej ustawy o zawodzie psychologa, aktualnie dzięki tym staraniom projekt ustawy jest już w projektem rządowym i obecnie jest procedowany na Komitecie Stałym Rady Ministrów.
Głównym celem działań społecznych Katarzyny Sarnickiej jest integracja środowiska i poprawa sytuacji psychologów w Polsce oraz wejście w życie nowej ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Z pozdrowieniami,
Zarząd Oddziału Terenowego PTP w Katowicach